Facebook
Youtube Fundusze Europejskie

www.gostyn.pl

31 lipca 2020

Druga obwodnica Gostynia – przetarg już w 2021 roku

W czwartek 30 lipca 2020 roku z inicjatywy Związku Miast Polskich w Ministerstwie Infrastruktury odbyło się spotkanie poświęcone planom realizacji Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020 – 2030 oraz inwestycjom drogowym w kolejnych latach. W spotkaniu wziął udział burmistrz Gostynia Jerzy Kulak i przywiózł z Warszawy potwierdzenie ogłoszenia przetargu na projekt i budowę obwodnicy naszego miasta już w przyszłym roku.

ZMP spotykając się ze stroną rządową wskazywał na potrzebę wyjaśnienia przyczyn kwalifikowania bądź niekwalifikowania poszczególnych obwodnic do Programu, możliwości zmian w tym zakresie, sytuacji projektów umieszczonych na liście rezerwowej oraz potencjalnych kolejnych obwodnic, które zdaniem samorządów powinny zostać zrealizowane w nieodległej przyszłości.

W spotkaniu wziął udział Rafał Weber, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury oraz osoby odpowiedzialne w resorcie za przygotowanie i realizację Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020 – 2030, a także samorządowcy zainteresowani Programem. Stąd udział w spotkaniu burmistrza Gostynia, który pytał pracowników Ministerstwa Infrastruktury o obwodnicę Gostynia w ciągu drogi krajowej nr 12. Jerzy Kulak usłyszał w Ministerstwie deklarację, że ogłoszenie przetargu w formule zaprojektuj i wybuduj planowane jest w roku 2021.

Przypomnijmy obwodnica drogi krajowej nr 12 znalazła się w Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020 – 2030 ogłoszonym przez Ministerstwo Infrastruktury. Długość planowanego odcinka wyniesie 17 km. Jej koszt szacowany jest na 340 mln złotych.

Na spotkaniu w ministerstwie padło kilka ważnych deklaracji ze strony rządowej. Podkreślano wolę realizacji Programu 100 obwodnic, zapewniano o zabezpieczonym finansowaniu na ten cel. Padły też konkrety dotyczące Gostynia, czyli termin ogłoszenia przetargu i planowany przez stronę rządową koszt jej wybudowania. Przez ostatnie 10 lat pełnienia funkcji burmistrza byłem w ministerstwach odpowiedzialnych za budowę obwodnic wielokrotnie. Spotykałem się z przedstawicielami kilku rządów z różnych opcji politycznych. Ale dopiero wczoraj wychodząc z Ministerstwa Infrastruktury wyszedłem w pełni zadowolony, z konkretem dla Gostynia i z realnym widokiem na tak wyczekiwaną przecież przez nas obwodnicę – podsumowuje spotkanie burmistrz Gostynia Jerzy Kulak.

https://gostyn.pl/Druga_obwodnica_Gostynia_-_przetarg_juz_w_2021_roku.html

Strona internetowa gminy Gostyń.
Gmina Gostyń, Rynek 2, 63-800 Gostyń
Kontakt z redakcją: redakcja@gostyn.pl