Facebook
Youtube Fundusze Europejskie

www.gostyn.pl

21 czerwca 2022

Bądź EKO! Pij gostyńską kranówkę

„Bądź EKO! Pij gostyńską kranówkę” – to hasło zachęcające mieszkańców gminy Gostyń do picia kranówki. Od kilku lat samorząd i Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Gostyniu zachęcają mieszkańców do używania gostyńskiej kranówki, a także do picia. Taka woda jest zdrowa, a co równie ważne po prostu tania. 1000 litrów gostyńskiej kranówki kosztuje tylko 4,14 zł, czyli zdecydowanie mniej niż wody butelkowane. Picie gostyńskiej kranówki jest eko i po prostu się opłaca.

Woda do mieszkańców Gostynia dostarczana jest z głębinowego ujęcia w lesie. Samo jego położenie pozytywnie wpływa na filtrację ujmowanej wody. W kolejnych etapach jest ona poddawana wyłącznie naturalnym procesom technologicznym.

Gostyńska kranówka posiada minerały, w tym biopierwiastki takie jak wapń i magnez. Są one bardzo cenne dla naszego organizmu i to właśnie one odpowiadają za osadzający się na dnie czajnika kamień. Przegotowanie wody powoduje ich wytrącenie właśnie w postaci kamienia, co zmiękcza wodę, ale powoduje zubożenie jej składu mineralnego. Dlatego warto pić nieprzegotowaną wodę z kranu, która swoimi właściwościami dorównuje zdecydowanej większości wód butelkowanych.

Od ubiegłego roku, na terenie miasta działają zdroje wody pitnej, często nazywane poidełkami, z których można napić się bezdotykowo lub napełnić butelkę wodą. Urządzenia zewnętrzne znajdują się w parku na ul. Górnej, w parku przy pl. Karola Marcinkowskiego, w gostyńskim lesie przy Stacji Uzdatniania Wody. Natomiast na gostyńskim basenie i w obu budynkach Urzędu Miejskiego w Gostyniu (w ratuszu i na ul. Wrocławskiej 256) znajdują się zdroje wewnętrzne.

https://gostyn.pl/Badz_EKO__Pij_gostynska_kranowke_42985.html

Strona internetowa gminy Gostyń.
Gmina Gostyń, Rynek 2, 63-800 Gostyń
Kontakt z redakcją: redakcja@gostyn.pl