Facebook
Youtube Fundusze Europejskie

www.gostyn.pl

27 kwietnia 2023

Aktywny tydzień młodych gostynian w Steinach

Grupa 10 uczniów gostyńskiej "Jedynki" spędziła tydzień od 17 do 23 kwietnia 2023 roku w niemieckiej Turyngii, gdzie - wspólnie z rówieśnikami ze szkoły w partnerskim mieście Steinach - uczestniczyła we wspólnym międzynarodowym projekcie.
Wymiana szkolna między Szkołą Podstawową Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Czarnego Legionu w Gostyniu a Nordschule Steinach ma już 9-letnią historię. Współpracę przerwała jednak pandemia. Tegoroczna edycja była pierwszą po wymuszonej koronawirusem pauzie.
Jak twierdzą opiekunowie - dyrektor Karol Skowronek oraz Honorata Kuc-Talaga, nauczycielka języka niemieckiego - była to niezapomniana przygoda dla uczniów. Podczas wymiany polscy uczniowie byli gośćmi niemieckich rodzin. Mieli doskonałą okazję, aby poznać kulturę i tradycje. Większość czasu spędzali jednak wspólnie z równieśnikami. Brali udział w grze miejskiej, odwiedzili park linowy, tworzyli personalizowane koszulki, uczestniczyli w warsztatach tanecznych, zwiedzili muzea: łupków w Steinach, przyrodnicze w Coburgu i szkła w Ernstthal, zdobili szklane bombki, strzelali z łuku - to tylko kilka punktów urozmaiconego programu.
Podczas spotkania podsumowującego tygodniowy pobyt gostynian w Steinach, obaj dyrektorzy szkół: Karol Skowronek i Johannes Kremer, zgodnie podkreślali fakt, że nic nie jest w stanie zastąpić osobistego kontaktu, dlatego tak ważna jest formuła wymiany w formie odwiedzin. Zwracali uwagę na niepodważalną rolę takich międzykulturowych kontaktów dla właściwego rozwoju młodzieży i zachęcali też do utrzymywania nawiązanych relacji.
Obecni na spotkaniu samorządowcy: Ulrich Kurtz, burmistrz Steinach, a także Jerzy Kulak, burmistrz Gostynia, serdecznie dziękowali wszystkim instytucjom i organizacjom, lecz przede wszystkim konkretnym osobom - uczniom, ich rodzicom i nauczycielom, bez których zaangażowania pomysł przywrócenia aktywnego partnerstwa po pandemii nie miałby szans na realizację. Niemieccy partnerzy mieli nieco trudniejszy nowy start, jako że w szkole w Steinach nastąpiły zmiany osobowe. Nordschule ma od pewnego czasu nowego dyrektora, a rolę koordynatorek objęły Karina Eichholz i Annette Domogalla.
"Jesteśmy dumni z naszych uczniów, którzy świetnie się bawili i nawiązali wiele nowych przyjaźni" - mówią gostyńscy opiekunowie. - "Wymiana polsko-niemiecka była dla nas wszystkich niezwykłą przygodą, która pozostanie w pamięci na długo. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego wspaniałego wyjazdu!"
Na realizację międzynarodowego projektu obie szkoły pozyskały dofinansowanie z funduszu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Pomysł wspierały też samorządy.

Fot. (C) InSuedthueringen.de - Doris Hein

 

https://gostyn.pl/Aktywny_tydzien_mlodych_gostynian_w_Steinach.html

Strona internetowa gminy Gostyń.
Gmina Gostyń, Rynek 2, 63-800 Gostyń
Kontakt z redakcją: redakcja@gostyn.pl