Facebook
Youtube Fundusze Europejskie

www.gostyn.pl

12 listopada 2020

Co słychać u przyjaciół? Dziś: FRANCJA

Kontynuujemy cykl informacji o tym, jak toczy się życie u naszych przyjaciół w zaprzyjaźnionych gminach za granicą. Wskutek pandemii w znacznym stopniu ograniczona została współpraca z partnerami, gdyż trzeba było wykreślić z planu między innymi szereg zaplanowanych spotkań. Dzisiaj meldunek z Francji, z gmin Płaskowyżu Wschodniego Rouen, gdzie naszym partnerem jest Stowarzyszenie Europa Ponad Podziałami (Europe Inter Echange - EIE). O bieżących obostrzeniach obowiązujących we Francji informuje mieszkająca w Boos Joséphine Dylewicz, szefowa Komisji Polskiej EIE. Jak pandemia wpłynęła na pracę stowarzyszenia i jakie są plany na rok przyszły, pisze w swoim raporcie przewodniczący Daniel Hue.

* * *

Kochani,

od 30 października we Francji obowiązuje, po raz drugi w tym roku, narodowa kwarantanna. Otwarte są tylko apteki i sklepy spożywcze, a w domach towarowych czynne są tylko sektory z artykułami spożywczymi.
Przedszkola i szkoły, z liceami włącznie, pracują normalnie, tylko studenci mają zajęcia zdalne, z wyjątkiem ćwiczeń praktycznych. Każde wyjście – do lekarza, do apteki, do laboratorium, na zakupy, po dzieci do szkoły lub na spacer – musi być udokumentowane na tzw. „zaświadczeniu”, z podaniem danych osobistych, wskazaniem celu i godziny wyjścia, w razie kontroli należy je okazać. Spacer lub uprawianie sportu może się odbywać nie dłużej niż przez jedną godzinę i w odległości nie większej niż 1 km od miejsca zamieszkania.
Restrykcje te mają obowiązywać na razie przez miesiąc.

Serdecznie Was pozdrawiam
Joséphine Dylewicz
Przewodnicząca Komisji Polskiej EIE
Boos, 9.11.2020

* * *

Drodzy Przyjaciele,

w momencie rozpoczynającej się drugiej kwarantanny chciałbym podzielić się z Wami informacjami i projektami naszego stowarzyszenia Europa Ponad Podziałami (EIE).
Na początku pragnę serdecznie podziękować Panu Philippe'owi Merlevede, ktόry przez kilka lat był przewodniczącym Komitetu Wspόłpracy Radnych (CLE). Dziękuję za życzliwość i zrozumienie, za udział w naszych projektach i za więzi, ktόre powstały pomiędzy Stowarzyszeniem i Komitetem. Nasza  harmonijna wspόłpraca pomogła nam lepiej funkcjonować. Dlatego też z radością witamy go w szeregach rady administracyjnej EIE na stanowisku skarbnika. 
Jako jego następcę na stanowisku przewodniczącego CLE, chciałbym powitać Pana Jean-Luca Duflou, ktόry jest Wam znany, ponieważ przed laty był przewodniczącym Europy Ponad Podziałami.

Kryzys sanitarny zmusił nas do anulowania wielu przedsięwzięć:
* wyjazdu do Niemiec we wrześniu;
* wieczoru organizowanego przez komisję Burkina Faso (Guibaré) w październiku;
* loterii (nie było wystarczająco dużej wolnej sali, aby móc zachować odpowiedni dystans);
* zebrania rady administracyjnej nr 4, przewidzianej w połowie listopada - jest przesunięte na grudzień;
* wieczoru polskiego przewidzianego pod koniec listopada - został odwołany.
Nie odbędzie się wieczόr "zjazdowy" przy lampce wina Beaujolais nouveau, ktόry chcieliśmy zaproponować w grudniu.
No i wreszcie organizowany przez komisję niemiecką wyjazd na jarmark bożonarodzeniowy do do Aix-La-Chapelle na początku grudnia też jest odwołany.
To sytuacja bezprecedensowa, w ktόrej przyszło nam żyć. Jesteśmy pozbawieni możliwości udziału w spotkaniach i uroczystościach, co staje się coraz trudniejsze do zniesienia. Członkowie naszych komisji sporo się napracowali, aby przygotować te wydarzenia.
Ale to nas nie powstrzyma! Poświęcimy całą naszą energię, aby zorganizować przyszłość naszego stowarzyszenia, a każda komisja pracuje już nad projektami na rok 2021. I tak:
- Komisja Niemiecka pracuje od kilku miesięcy nad stworzeniem gazety francusko-niemieckiej, we wspόłpracy z Europe-Echanges i naszymi przyjaciόłmi z Uelzen. Spotkania robocze odbywają się w formie wideokonferencji. Projekt ten jest finansowany ze środkόw europejskich z inicjatywy kanclerz Merkel i prezydenta Macrona.
- Komisja Irlandzka (wcześniej: Komisja Angielska) rozpoczęła wymianę i pierwsze projekty z nowymi przyjaciόłmi z Granard. Niestety, kryzys sanitarny nie pozwolił na skonkretyzowanie projektόw. Poświęcimy rok 2021 na przygotowanie i miejmy nadzieję na finalizację tego pięknego projektu.
- Komisja Burkina Faso (Guibaré) była bardzo aktywna mimo kwarantanny i planowane projekty są realizowane. Otrzymane subwencje z Rady Departamentu (Conseil Général), pomogą na realizację programu pomocy, ktόry został opracowany przez komisję. Niestety, tradycyjna sprzedaż kwiatόw i sadzonek została zrealizowana tylko w 50%, a jarmarki bożonarodzeniowe są odwołane, co spowoduje brak dodatkowych źrόdeł finansowania. Dlatego też zaproponowaliśmy sprzedaż czekoladek i wina musującego, a dochody przeznaczymy na rozpoczęcie przyszłego roku szkolnego w Guibaré.
- Komisja Włoska finalizuje swόj plan wyjazdu do Bedizzole. Nasi włoscy przyjaciele, tak samo jak my, oczekują na realizację tego projektu.
- Komisja Polska przygotowuje na 2021 rok wyjazd Francuzόw do Lubonia i przyjęcie naszych przyjaciόł z Gostynia. Wszyscy oczekujemy z niecierpliwością na nasze spotkanie.
Komisja promocji jest bardzo aktywna, artykuły informacyjne na temat naszego stowarzyszenia zostały opracowane i przekazane 14 gminom Płaskowyżu Wschodniego i ukażą się w gazetkach miejskich.
Na koniec, odpowiedzialni z każdej komisji: Marie-Paule Allaire (Niemcy), Brigitte Buard (Burkina Faso - Guibaré), Chantal Autret (Włochy), Daniel Dominique (Irlandia) i Joséphine Dylewicz (Polska) pracują wspόlnie w przygotowaniu naszej gazetki "Trait D’Union" pod kierownictwem Michela Lange'a i Charline Colchen (promocja). 
Ostatnio moja uwaga skierowana jest na wymianę sportową i kulturalną. Dziedziny te są bliskie mojemu sercu i oczekuję z niecierpliwością na pogłębienie propozycji, ktόre pozwolą nam na ich realizację.
Do zobaczenia wkrόtce!

Z wyrazami szacunku,
Daniel Hue
Przewodniczący EIE
Mesnil Esnard, 4.11.2020

Na zdjęciu tytułowym: członkowie Komisji Polskiej EIE. Fot. © Pierre Vanderbeken

Lockdown we Francji na przykładzie Boos - Fot. (x4) © Joséphine Dylewicz

 

https://gostyn.pl/Co_slychac_u_przyjaciol_Dzis_FRANCJA.html

Strona internetowa gminy Gostyń.
Gmina Gostyń, Rynek 2, 63-800 Gostyń
Kontakt z redakcją: redakcja@gostyn.pl