Facebook
Youtube Fundusze Europejskie

www.gostyn.pl

05 grudnia 2023

SP5 w Niemczech: Tygodniowa przygoda

Tydzień spędziła w niemieckiej Turyngii grupa uczennic i uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 w Gostyniu. Pod nadzorem opiekunów młodzież uczestniczyła w kolejnym polsko-niemieckim projekcie muzycznym, w którym udział brali wspólnie z równieśnikami z dwóch szkół: w Ellmerich i Wolkramshausen, w powiecie Nordhausen.
Na tygodniową przygodę, od 27 listopada do 3 grudnia 2023 roku, składały się różne atrakcje. Głównym punktem było przygotowanie koncertu, który miał miejsce w sobotę 2 grudnia w Nordhausen. Galowy występ rozpoczął się utworem „You are the voice”. Chór składający się z 80 młodych ludzi z Niemiec i Polski zaśpiewał dwujęzyczne utwory, w których uczniowie apelowali o pokój, poszanowanie środowiska i przyjaźń między ludźmi. Owacja na stojąco i łzy wzruszenia rodziców – zarówno tych niemieckich na sali w Nordhausen, jak i polskich, oglądających koncert dzięki transmisji internetowej – nagrodził wysiłek wielogodzinnych prób, nauki tekstów i zachowania się na scenie.
Ale, jak wspomnieliśmy, warsztaty i występy to nie były jedyne projektowe atrakcje. „Pobyt zaowocował nawiązaniem przyjaźni polsko-niemieckich, nauką języka niemieckiego i angielskiego, a także poznaniem nowego kraju. Oprócz warsztatów muzycznych uczniowie wzięli udział w codziennych animacjach językowych, grach i zabawach, odwiedzili jarmark bożonarodzeniowy, a także odwiedzili szkołę w Ellrich, w której uczą się ich koledzy. W Ellrich uczestniczyli w zajęciach sportowych i grze terenowej oraz ognisku” – relacjonuje Izabela Nowak, nauczycielska języka niemieckiego w SP5, jedna z opiekunek. Jak twierdzi, nie będzie łatwo wrócić do szkolnej rzeczywistości po tylu emocjonujących przeżyciach.
Umowę partnerską z samorządem Powiatu Nordhausen podpisał we wrześniu 2023 roku Powiat Gostyński. Międzyszkolny projekt zrealizowano dzięki wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Fot. (C) Szkoła Podstawowa nr 5

https://gostyn.pl/SP5_w_Niemczech_Tygodniowa_przygoda.html

Strona internetowa gminy Gostyń.
Gmina Gostyń, Rynek 2, 63-800 Gostyń
Kontakt z redakcją: redakcja@gostyn.pl