Facebook
Youtube Fundusze Europejskie

www.gostyn.pl

04 lipca 2017

Projekt Day, ut ia pobrusa, a ti poziwai

W kwietniu 2017 roku Gostyński Ośrodek Kultury „Hutnik” pozyskał 10.000 zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację projektu „ Day, ut ia pobrusa, a ti poziwai”. Myślą przewodnią projektu są najstarsze znane słowa zapisane w języku polskim "Day, ut ia pobrusa, a ti poziwai", pochodzące z napisanej na XIII wiecznym Śląsku Księgi Henrykowskiej, wpisanej na listę UNESCO.

Celem projektu jest edukacja kulturowa, polegająca na odwiedzeniu miejsc ważnych dla kultury narodowej, która wykaże, że Śląsk w okresie od XII do XIV wieku był najbardziej prężnym ośrodkiem polskiej kultury, a książęta piastowscy Śląska budowali polską świadomość i tożsamość. Uczestnicy odwiedzą: Klasztor w Trzebnicy, Opactwo w Lubiążu, Klasztor w Henrykowie, Zamek w Legnicy, Mauzoleum Piastów we Wrocławiu, Muzeum Bitwy Legnickiej na Legnickim Polu. Wszystkie wyjazdy poprzedzone zostaną spotkaniem z animatorem/historykiem, który przygotuje odbiorców do postrzegania kontekstu kulturowego. Spotkania będą miały na celu złamanie schematycznego patrzenia na historię, jedynie jako na ciąg zdarzeniowy w polityce. Mają one pokazać procesy kulturowe, mentalne, tożsamościowe, zapoczątkowane w odwiedzanych miejscach.

Pierwsze spotkanie edukacyjne, dla Klubu Seniora „Złota Jesień" i Gostyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, w ramach projektu odbędzie się w czwartek 6 lipca o godz. 17.00 w Hutniku. Grupy senioralne wyjadą w sobotę 8 lipca do Trzebnicy, by zwiedzać miejscową bazylikę, pozostałości romańskie i poznać miejsce po dawnym klasztorze cysterek.

W piątek 14 lipca odbędzie się spotkanie edukacyjne dla grupy otwartej, w tym dla Stowarzyszenia Zielona Kohorta, grupa ta 15 lipca wyjedzie do fundacji Bolesława Wysokiego w Lubiążu.

Na przełomie lipca i sierpnia odbędzie się spotkanie i wyjazd dla członków Towarzystwa Miłośników Gostyńskiej Fary. Odwiedzą zamek w Legnicy. W drugiej połowie sierpnia odbędzie się kolejny otwarty wyjazd do Mauzoleum Piastów we Wrocławiu.

W październiku przewidziane są spotkania edukacyjne i wyjazdy dla grup szkolnych, których celem jest Henryków i miejsce bitwy pod Legnicą.

Aby wziąć udział w spotkaniach edukacyjnych i wyjazdach do położonych na historycznym Śląsku miejsc ważnych dla kultury narodowej należy dokonać zapisu w Gostyńskim Ośrodku Kultury „Hutnik” (ul. Hutnika 4) lub telefonicznie pod numerem telefonu 65 572 79 90.

https://gostyn.pl/Projekt_Day__ut_ia_pobrusa__a_ti_poziwai.html

Strona internetowa gminy Gostyń.
Gmina Gostyń, Rynek 2, 63-800 Gostyń
Kontakt z redakcją: redakcja@gostyn.pl