Facebook
Youtube Fundusze Europejskie

www.gostyn.pl

Prelekcja dr. Rafała Sierchuły o Lechu Karolu Neymanie

Miejscowość: Gostyń
Miejsce: Muzeum
Data rozpoczęcia: 2019-09-21 15.00
Data zakończenia: 2019-09-21

Zarzewie – Na Rzecz Tożsamości i Muzeum w Gostyniu serdecznie zapraszają na prelekcję dr. Rafała Sierchuły „Lech Karol Neyman – historia człowieka myślącego”, która odbędzie się w sobotę, 21 września 2019 roku o godz. 15.00 w sali konferencyjnej Muzeum, ul. Kościelna 5.

 Lech Karol Neyman ps. „Butrym”, „Domarat”, „Matczyński”, „Robert”, „Karol” (ur. 7 lutego 1908 roku w Poznaniu, zm. 12 maja 1948 roku w więzieniu mokotowskim w Warszawie) – polski adwokat, porucznik rezerwy Wojska Polskiego, działacz Związku Akademickiego Młodzież Wszechpolska i Obozu Narodowo-Radykalnego, członek Organizacji Wojskowej Związek Jaszczurczy, kapitan Narodowych Sił Zbrojnych oraz Służby Cywilnej Narodu i Organizacji Polskiej, komendant Okręgu VIII Krakowskiego, a następnie Okręgu I Pomorskiego NSZ. Brał udział w wojnie obronnej 1939 roku jako adiutant w 56. pułku piechoty; wielokrotnie ranny, został inwalidą wojennym.

W konspiracji związał się z Grupą „Szańca”. Wraz ze Stanisławem Kasznicą organizował konspiracyjne struktury OW ZJ na Pomorzu i w Wielkopolsce. Po utworzeniu NSZ we wrześniu 1942 roku, został członkiem cywilnej struktury Grupy „Szańca”, czyli Służby Cywilnej Narodu, w której pełnił funkcję kierownika Wydziału Zachodniego. Sformułował wówczas koncepcję powrotu polskiej granicy zachodniej na linię rzek Odra i Nysa Łużycka. Zawarł ją w swojej broszurze pt. Szaniec Bolesławów. Napisał także kilka innych prac, m.in. Likwidacja niemczyzny, Problem wyznaniowy na Ziemiach Odzyskanych, Szlakiem Chrobrego, a wiosną 1944 ukończył studium pt. Polityczne podstawy polskiego programu morskiego. Jednocześnie był redaktorem naczelnym pisma „Naród i Wojsko”.

Pełnił też funkcję członka zespołu sądowniczo-badawczego NSZ. 15 lutego 1947 roku został aresztowany przez MBP wspólnie z ostatnim Komendantem Głównym NSZ Stanisławem Kasznicą. Był sądzony od 11 lutego do 2 marca 1948 roku przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie i skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 12 maja 1948 roku w więzieniu mokotowskim przez rozstrzelanie. Jego szczątki zostały odnalezione w wyniku prac prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie w Kwaterze „Na Łączce” w 2012 roku.
3 lutego 2005 roku Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie stwierdził nieważność wyroku śmierci na Lecha Neymana.

Wstęp na prelekcję będzie bezpłatny.

https://gostyn.pl/Prelekcja_dr__Rafala_Sierchuly_o_Lechu_Karolu_Neymanie.html

Strona internetowa gminy Gostyń.
Gmina Gostyń, Rynek 2, 63-800 Gostyń
Kontakt z redakcją: redakcja@gostyn.pl