Facebook
Youtube Fundusze Europejskie

www.gostyn.pl

05 lutego 2024

Powstaje nowe muzeum zwycięskiego powstania

„Budujemy nowe muzeum. Podziel się swoją historią” – tymi słowami można oddać główną myśl spotkania z Przemysławem Terleckim, dyrektorem Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu. W piątek, 2 lutego 2024 roku w sali konferencyjnej gostyńskiego Muzeum gość zaprezentował działalność wszystkich dotychczasowych oddziałów placówki muzealnej, którą kieruje, a także zaprezentował koncepcję powstania nowoczesnego Muzeum Powstania Wielkopolskiego i zwrócił się z prośbą o współpracę przy jego tworzeniu.
Nowe muzeum nie ma być zbiorem gablot opowiadających o anonimowych wielkopolskich patriotach. Twórcy zamierzają przedstawić historię poprzez ukazanie konkretnych osób oraz towarzyszących im w ich życiu przedmiotów. Chodzi o pokazanie codziennego życia walczących o niepodległą Polskę.
Dyrektor Przemysław Terlecki kieruje do wszystkich Wielkopolan prośbę związana z rozpoczętą właśnie budową Muzeum Powstania Wielkopolskiego, które powstanie przy poznańskim Wzgórzu Świętego Wojciecha, u zbiegu ulic Północnej i Księcia Józefa. Oto treść tego apelu:

„Nasze zwycięskie Powstanie było sumą lokalnych Powstań. W nowym muzeum, które ma być wybudowane do grudnia 2026 roku, nie powinno zabraknąć naszej lokalnej historii i jej bohaterów. Aby tak się stało, potrzebne są rodzinne pamiątki: fotografie, odznaczenia, spisane przez naszych dziadków i babcie wspomnienia, a także przedmioty codziennego użytku, które znajdowały się w ich domach, takie jak: serwetki, obrazy, aparaty fotograficzne, karty do gry – materialni świadkowie czasu zaborów, pracy organicznej, Powstania Wielkopolskiego i dwudziestolecia międzywojennego.
Budowa nowego Muzeum to nasze wspólne zobowiązanie wobec bohaterskich powstańców, dlatego wszyscy ci, którzy chcieliby podzielić się swoją rodzinną historią i pamiątkami, proszeni są o osobisty lub telefoniczny kontakt z Robertem Czubem, dyrektorem Muzeum w Gostyniu, ul. Kościelna 5, tel. 655721297”.

Apelujemy zatem: PODZIEL SIĘ SWOJĄ HISTORIĄ!

https://gostyn.pl/Powstaje_nowe_muzeum_zwycieskiego_powstania.html

Strona internetowa gminy Gostyń.
Gmina Gostyń, Rynek 2, 63-800 Gostyń
Kontakt z redakcją: redakcja@gostyn.pl