Facebook
Youtube Fundusze Europejskie

www.gostyn.pl

21 lutego 2024

Druga konspiracja w Wielkopolsce - 28 II

„Cele i zakres działalności drugiej konspiracji niepodległościowej w Wielkopolsce” – taki jest temat konferencji popularnonaukowej, którą zaplanowano na środę 28 lutego 2024 roku w Gostyniu. Miejscem spotkania będzie kino „Pod Kopułą” przy ul. Edmunda Bojanowskiego 7. Początek o godzinie 17.00. Wstęp wolny.
Spotkanie poprzedzone zostanie złożeniem wiązanek kwiatów pod mieszczącą się na budynku kina tablicą, która upamiętnia ofiary stalinizmu na ziemi gostyńskiej, w tym skazańców procesu politycznego AK „Zawisza” z 1950 roku.
Po tej symbolicznej uroczystości, w kinowej sali wygłoszone zostaną trzy referaty. Najpierw „Charakterystykę powojennej konspiracji niepodległościowej w Wielkopolsce w latach 1945-1956” przedstawi mgr Tomasz Cieślak z poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Następnie głos zabiorą dwaj miejscowi regionaliści: dr Mikołaj Kulczak opowie o „organizacjach konspiracyjnych na terenie powiatu gostyńskiego w latach 1945-1956”, zaś prelekcję pt. „O przywracaniu pamięci Wyklętych – studium przypadku” wygłosi prof. dr hab. Krzysztof Maćkowiak.
Na zakończenie spotkania przewidziano panel dyskusyjny.
Wszystkich zainteresowanych powojenną historią naszej Małej Ojczyzny zapraszają organizatorzy konferencji: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Gostyniu, Gostyński Ośrodek Kultury „Hutnik” oraz Muzeum w Gostyniu.

https://gostyn.pl/O_wielkopolskich_zolnierzach_drugiej_konspiracji.html

Strona internetowa gminy Gostyń.
Gmina Gostyń, Rynek 2, 63-800 Gostyń
Kontakt z redakcją: redakcja@gostyn.pl