Facebook
Youtube Fundusze Europejskie

www.gostyn.pl

28 lutego 2023

Nowy numer „Rocznika Gostyńskiego”

Ukazał się 9. numer „Rocznika Gostyńskiego”. Spotkanie promujące najnowszy numer tego czasopisma miało miejsce w sobotę 25 lutego 2023 roku w sali konferencyjnej gostyńskiego Muzeum. Wzięło w nim udział blisko 50 osób, w tym goście z całego powiatu, a także z Bojanowa, Rydzyny, Poznania i Torunia.
Zebrani chwilą ciszy uczcili pamięć zmarłego dr. Alfreda Siamy, członka Rady Programowej i autora kilku artykułów opublikowanych w „Roczniku Gostyńskim”. 
Wprowadzenia i oceny merytorycznej najnowszego numeru pisma dokonał prof. dr hab. Krzysztof Maćkowiak, przewodniczący Rady Programowej. On też wręczył egzemplarze autorskie. W "Roczniku" opublikowano tym razem 23 artykuły podzielone na działy: „Studia i artykuły”, „Varia”, „Dokumenty”, „Pamiętniki i wspomnienia”, „Z historii towarzystw i instytucji”, „Z archiwum fotograficznego GaSo”, „Z żałobnej karty”. Spis treści dostępny jest w pliku PDF pod artykułem.
Największą grupę prac w tomie 9. „Rocznika” tworzą materiały przybliżające funkcjonowanie obecnych na ziemi gostyńskiej lub będących z nią związanych instytucji oraz stowarzyszeń. Prace te dają wgląd w różne przejawy życia gospodarczego, organizacyjnego oraz społecznego regionu w XX i XXI wieku. Wśród autorów piszących na ten temat znaleźli się: dr Eugeniusz Śliwiński, dr Grzegorz Wojciechowski, Remigiusz Grochowiak, Paweł Karolczak, Andrzej Wawrzyniak, Andrzej Dudek i Adam Kajczyk.
„Rocznik” – jak zwykle – zawiera bogaty zestaw materiałów biograficznych. Jego projektodawcy pozostają bowiem wierni przekonaniu, że historię tworzą ludzie, a losy każdego człowieka zawsze bywają godne uwagi. Wychodząc z tego założenia, wydawnictwo dostarcza informacji o postaciach znanych w regionie i o osobach, które dotąd nie funkcjonowały w zbiorowej świadomości społecznej. Poszczególne biogramy opracowali tym razem: Mikołaj Kulczak, Przemysław Pawlak, Krystian Czub, Bogusław Janik, Gabriel Roszak oraz dr Zbigniew Kulak. Omawiany dział uzupełniają fragmenty wspomnień wojennych Kazimiery Hejnowicz-Kosińskiej.
Oddzielny krąg tematyczny publikacji budują artykuły traktujące o dziejach miejscowości leżących w powiecie gostyńskim bądź o losach ich mieszkańców. Są to teksty autorstwa: Ryszarda Kołodziejczaka, Damiana Płowego, Jarosława Szulca, Roberta Czuba, Macieja Gaszka i Andrzeja Janiszewskiego. Do tej grupy należy też zaliczyć XIX-wieczny tekst o Gostyniu autorstwa Heinricha Wuttkego, niemieckiego historyka i publicysty, przetłumaczony przez Macieja Kretkowskiego. Ten zestaw materiałów dopełniają dwie prace z zakresu historii sztuki, przygotowane przez dr Patrycję Łobodzińską i Lucynę Lisiecką, przybliżające dzieje ważnych obiektów zabytkowych zlokalizowanych w gostyńskiej farze oraz w kościele parafialnym w Domachowie.
Na osobną wzmiankę zasługuje artykuł dr. Alfreda Siamy. Przed 400 laty w Smogorzewie koło Gostynia urodził się Kasper Miaskowski, jeden z najwybitniejszych w Polsce poetów wczesnego baroku. W tomie znalazł się szkic dotyczący niektórych przejawów staropolskiej obyczajowości w wierszach K. Miaskowskiego.

Nowy numer „Rocznika” nabyć można w siedzibie Muzeum w Gostyniu (przy ul. Kościelnej 5) w godzinach pracy placówki. Wydawca prowadzi także sprzedaż wysyłkową (kontakt: muzeum@gostyn.pl). Liczący 266 stron egzemplarz kosztuje 40 zł.

Galeria zdjęć ze spotkania promującego RG nr 9 dostępna jest na stronie internetowej Muzeum.

Pliki do pobrania:

https://gostyn.pl/Nowy_numer_Rocznika_Gostynskiego.html

Strona internetowa gminy Gostyń.
Gmina Gostyń, Rynek 2, 63-800 Gostyń
Kontakt z redakcją: redakcja@gostyn.pl