Facebook
Youtube Fundusze Europejskie

www.gostyn.pl

19 listopada 2019

Obchody 80. rocznicy wysiedleń do Generalnego Gubernatorstwa

W grudniu mija 80 lat od chwili, gdy wiele osób z naszego miasta i okolic, wbrew własnej woli, zostało wywiezionych do Generalnego Gubernatorstwa. 9 i 10 grudnia 2019 roku zaplanowano w Gostyniu kilka wydarzeń upamiętniających wysiedlenie mieszkańców Gostynia przez niemieckiego okupanta. Rocznicowe obchody odbędą się pod wspólnym hasłem „Nigdy więcej wysiedleń!”.
W poniedziałek 9 grudnia o godzinie 17.00 w gostyńskim Muzeum nastąpiło otwarcie wystawy „Wypędzeni 1939. Deportacje obywateli polskich z ziem wcielonych do III Rzeszy”. Ekspozycja powstała z inicjatywy Związku Miast Polskich, przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Będzie czynna do 27 stycznia 2020 roku.
O godzinie 19.00 w Sanktuarium Maryjnym księży filipinów na Świętej Górze odprawiona została msza święta, a bezpośrednio po niej pod tablicą poświęconą pamięci wysiedlonych gostynian, która mieści się na murze okalającym świątynię, złożone zostały wiązanki kwiatów.
We wtorek 10 grudnia o godzinie 11.00 w auli multimedialnej Domu Pielgrzyma na Świętej Górze rozpoczyna się konferencja popularnonaukowa „Nigdy więcej wysiedleń!”. Tytułowy temat rozpatrywany będzie zarówno w aspekcie historycznym, jak i współczesnym. Wśród prelegentów są między innymi osoby z kraju i z zagranicy, które osobiście przeżyły tragedię wysiedleń lub była ona udziałem ich najbliższej rodziny.
Organizatorami obchodów 80. rocznicy wysiedleń są: Gmina Gostyń i Muzeum w Gostyniu. Patronat nad wszystkimi przedsięwzięciami objął Związek Miast Polskich.
Uczestnikom konferencji gościny udziela Kongregacja Oratorium Świętego Filipa Neri na Świętej Górze, a partnerami konferencji – obok Związku Miast Polskich – są również: Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera, Arolsen Archives – Międzynarodowe Centrum Prześladowań Nazistowskich, a także Niemiecko-Polskie Towarzystwo Saksonii.

Pliki do pobrania:

https://gostyn.pl/NIGDY_WIECEJ_WYSIEDLEN_.html

Strona internetowa gminy Gostyń.
Gmina Gostyń, Rynek 2, 63-800 Gostyń
Kontakt z redakcją: redakcja@gostyn.pl