Facebook
Youtube Fundusze Europejskie

www.gostyn.pl

23 września 2020

Jubileuszowy festiwal na Świętej Górze

Po raz piętnasty na Świętej Górze koło Gostynia, w barokowej bazylice filipinów, odbędzie się Festiwal Muzyki Oratoryjnej „Musica Sacromontana”. Tegoroczną edycję zaplanowano tradycyjnie na dwa weekendy – ostatni we wrześniu (26-27.09.2020) i pierwszy w październiku (3-4.10.2020). Będą zatem cztery festiwalowe wieczory.
Jubileuszowy festiwal otworzy (sobota 26 września, początek o godz. 19.30) koncert zatytułowany „Mistyczna radość”. Będzie to muzyczna opowieść Giovanniego Battisty Pergolesiego („Stabat Mater”) i Pawła Łukaszewskiego („Luctus Mariae”) o cierpieniu Maryi stojącej pod krzyżem Jezusa. W programie koncertu znajdzie się także sonata Cis-moll op. 27 nr 2 Ludwiga van Beethovena. Wystąpi Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus” pod dyrekcją Anny Duczmal-Mróz. Solistkami będą: Anna Mikołajczyk-Niewiedział (sopran) i Wanda Franek (mezzosopran).
Drugi koncert (niedziela 27 września, początek o godz. 18.30) to kolejna odsłona twórczości Alfonsa Szczerbińskiego, pianisty i kompozytora urodzonego w Gostyniu, który z wyróżnieniem ukończył Berlińską Królewską Akademię Sztuki. Jak zaznaczono w festiwalowym programie, o wyjątkowości koncertu „Skarby Biblioteki Świętogórskiej” stanowi fakt, że sonaty skrzypcowe Szczerbińskiego, opracowane na podstawie rękopisu, można będzie usłyszeć w interpretacji Klaidiego Sahatciego – wybitnego skrzypka, który grać będzie na instrumencie Antonia Stradivariego. Skrzypce te były niegdyś własnością Henryka Wieniawskiego. Koncertowy repertuar uzupełnią sonaty Aleksandra Tansmana i Beethovena. Oprócz wspomnianego skrzypka wystąpią także: Tomasz Krzysica (tenor), Ksawery Miecznik (sopran chłopięcy), Giorgio Koukl (fortepian) i Robert Adamczak (fortepian).
Z uwagi na panującą epidemię organizatorzy – Kongregacja Oratorium św. Filipa Neri w Gostyniu i Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera – opracowali specjalne zasady uczestnictwa w koncertach. Można się z nimi zapoznać, podobnie jak ze szczegółowym programem całego festiwalu, na stronie internetowej SMMŚ. Koncerty będą również transmitowane na żywo w internecie – na tej samej stronie WWW.
Przypomnijmy, że do licznego grona mecenasów „Musica Sacromontana” od pierwszej edycji tej imprezy należy także gmina Gostyń.

https://gostyn.pl/Jubileuszowy_festiwal_na_Swietej_Gorze_41527.html

Strona internetowa gminy Gostyń.
Gmina Gostyń, Rynek 2, 63-800 Gostyń
Kontakt z redakcją: redakcja@gostyn.pl