Facebook
Youtube Fundusze Europejskie

www.gostyn.pl

04 czerwca 2020

„Lalki świata” ze zbiorów Muzeum Lalek w Pilźnie

Muzeum w Gostyniu zaprasza do obejrzenia nowej ekspozycji w sali wystaw czasowych – „Lalki świata” ze zbiorów Muzeum Lalek w Pilźnie. Wystawa czynna będzie od poniedziałku 8 czerwca 2020 roku. Na ekspozycji znajdą się lalki z różnych kontynentów i krajów świata.

Większość lalek ubranych będzie w stroje regionalne, charakterystyczne dla danego kraju lub regionu. Na wystawie będzie można zobaczyć lalki wykonywane z: liści kukurydzy (Węgry), skóry (Tunezja), kości (Chiny), drewna (Niemcy), papieru i filcu (Włochy), ceramiki (Peru), tkaniny (Polska, Niemcy). Niektóre z nich są tak piękne że pełnią oprócz roli dokumentacyjnej również rolę dekoracyjną.

Lalka pełniła w życiu ludzi różnorakie funkcje. Z zachowanych obiektów wykopaliskowych datowanych na 22000 do 4000 lat przed Chrystusem, wynika, że w tamtych czasach najczęściej kojarzone były z kultem urodzaju i płodności (np. Wenus z Willendorfuw Europie, czy dogu w Japonii). W regionach świata, gdzie wykształciła się kultura monoteistyczna lalki pełniły zasadniczo funkcję ilustracyjną, dokumentacyjną. Natomiast w regionach świata, gdzie panował politeizm „zastosowanie” lalki miało zgoła inny charakter. Poprzez wyobrażenia bogów, duchów, bóstw, demonów, usiłowano nawiązywać z nimi kontakt, by uzyskać ich przychylność lub je wystraszyć, odegnać od człowieka, dzieci, zwierząt, pól uprawnych i siedzib ludzkich. Najczęściej lalki wyobrażające człowieka wiązały się z dobrem, natomiast lalki chimer, potworów, fantastycznych zwierząt i zdeformowanych sylwetek ludzkich, kojarzone były ze złem i właśnie te wyobrażenia, kogoś, czegoś, tajemniczych bóstw, demonów, utrwalone w formie plastycznej, przestrzennej lub płaskiej w dowolnym tworzywie nazwać można lalką. Dziś lalki ilustrują literaturę, kłują satyrą lub komentują aktualne wydarzenia w kraju. Prezentowana wystawa skonstruowana ze zbiorów Muzeum Lalek w Pilźnie jest najlepszym przykładem roli lalki w życiu współczesnego człowieka.

Wystawę lalek będzie można zobaczyć w gostyńskim Muzeum do 31 sierpnia 2020 roku.

https://gostyn.pl/Informacja_o_wykazie_-_Gostyn_41309.html

Strona internetowa gminy Gostyń.
Gmina Gostyń, Rynek 2, 63-800 Gostyń
Kontakt z redakcją: redakcja@gostyn.pl