Facebook
Youtube Fundusze Europejskie

www.gostyn.pl

28 września 2022

Ikony na wystawie w Muzeum

„Ikony – okno sacrum” – to tytuł wystawy, którą od piątkowego wieczoru 30 września 2022 roku można będzie oglądać w gostyńskim Muzeum. Wernisaż zaplanowano na godzinę 18.00.
Autorką prezentowanych dzieł jest gostyńska malarka Bożena Gerowska, ale na wystawie pokazane zostaną także niektóre nawiązujące do tematyki sakralnej prace Eugeniusza Molskiego, małopolskiego artysty plastyka, pochodzące z prywatnej kolekcji pani Bożeny. Ich autor również będzie obecny na otwarciu ekspozycji. O oprawę muzyczną wernisażu zatroszczy się trio: Izabela Oses (śpiew), Barbara Szelągiewicz (skrzypce) i Michał Zator (harfa).
W festiwalowym katalogu można znaleźć wyjaśnienie, czym jest i czym nie jest ikona: „Najczęściej powstaje na desce lipowej, przedstawia Chrystusa, Maryję lub świętych, rzadziej konkretne sceny biblijne. Nie jest zwykłym obrazem religijnym, choć pokazuje to, co Ewangelia opisuje słowami. W ikonie wszystko ma sens, nic nie wydaje się przypadkowe, każdy element posiada szczególne znaczenie. Materię ikony tworzy symboliczna barwa, geometryczny kształt i odwrócona perspektywa. Najważniejsze jednak pozostaje światło świecące z jej wnętrza. To ono ustala reguły, samo staje się artystą”.
Wystawa będzie czynna do soboty, 29 października 2022 roku w godzinach otwarcia muzeum. Wstęp wolny.

Plakat wystawy
Plakat wystawy

https://gostyn.pl/Ikony_na_wystawie_w_Muzeum.html

Strona internetowa gminy Gostyń.
Gmina Gostyń, Rynek 2, 63-800 Gostyń
Kontakt z redakcją: redakcja@gostyn.pl