Facebook
Youtube Fundusze Europejskie

www.gostyn.pl

04 grudnia 2023

Historyczna data

W poniedziałek 4 grudnia 2023 roku nastąpiło oficjalne otwarcie obwodnicy Gostynia w ciągu drogi wojewódzkiej nr 434, którą zarządza Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich. To największa inwestycja drogowa samorządu województwa wielkopolskiego, który był inwestorem. Wykonawcą była zaś firma STRABAG.
Wartość całej inwestycji wynosi niemal 140 mln zł. Dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej przekroczyło 118 mln zł. Obwodnica ma długość 6,6 km i rozpoczyna się na skrzyżowaniu z drogą Gostyń – Krajewice. Właśnie tam miało miejsce symboliczne otwarcie nowej drogi. Koniec obwodnicy mieści się na skrzyżowaniu z drogą Gostyń – Smogorzewo. Stamtąd można dojechać zbudowanym w 2020 roku łącznikiem do ulicy Europejskiej i dalej do ulicy Poznańskiej, stanowiącej dotychczas w całości miejski fragment drogi nr 434. Całkowite wyprowadzenie tranzytu poza miasto nastąpi z chwilą oddania do użytku obwodnicy drogi krajowej nr 12, co ma nastąpić w roku 2025.
Obecny na uruchomieniu obwodnicy wicemarszałek województwa Wojciech Jankowiak podkreślał doskonałą współpracę z gospodarzami terenu: samorządem powiatowym oraz samorządami gmin Gostyń i Piaski. „Kilkadziesiąt lat marzeń, kilkanaście lat planów i wreszcie kilka lat trudnej, ale jakże owocnej realizacji” – powiedział burmistrz Gostynia Jerzy Kulak. Starosta Robert Marcinkowski, burmistrz Jerzy Kulak oraz wójt Piasków Wiesław Glapka nie ukrywali, że to historyczna chwila.

https://gostyn.pl/Historyczna_data.html

Strona internetowa gminy Gostyń.
Gmina Gostyń, Rynek 2, 63-800 Gostyń
Kontakt z redakcją: redakcja@gostyn.pl