Facebook
Youtube Fundusze Europejskie

www.gostyn.pl

04 czerwca 2019

Gostyński anioł na służbie w Steinach

500-lecie obchodzi w tym roku Steinach – położone w południowej części niemieckiego landu Turyngia miasto partnerskie Gostynia. Na przełom maja i czerwca zaplanowano tam centralne uroczystości jubileuszowe. Inaugurację kilkudniowego festynu mieszkańcy Steinach świętowali wspólnie z gośćmi, wśród których była także gostyńska delegacja samorządowa.
Na zaproszenie władz Steinach z jubileuszowymi życzeniami do Turyngii udali się: burmistrz Jerzy Kulak oraz przewodniczący Rady Miejskiej Mirosław Żywicki. Towarzyszył im Karol Skowronek, dyrektor gostyńskiej „Jedynki”, która od kilku lat prowadzi aktywną wymianę młodzieżową ze szkołą w Steinach.
Podczas galowego wieczoru w środę 29 maja 2019 roku Jerzy Kulak przekazał miastu-jubilatowi i jego mieszkańcom pozdrowienia od gostyńskich przyjaciół, a burmistrzowi Ulrichowi Kurtzowi wręczył okolicznościowy prezent w postaci ceramicznego anioła, wykonanego przez gostyńską artystkę Magdalenę Zmyśloną. „Powierzamy mu opiekę nad partnerskimi relacjami między naszymi miastami w nadziei, że będą się one nadal rozwijały, a do współpracy uda nam się skutecznie zachęcić kolejne grupy mieszkańców” – powiedział burmistrz Gostynia do publiczności szczelnie wypełniającej wszystkie ławy ustawione w olbrzymim namiocie na rynku.
Wcześniej delegacja z Gostynia odwiedziła Nordschule – partnerską szkołę gostyńskiej SP1. Dyrektor „Jedynki” miał okazję spotkać się z Petrą Heppner, która kieruje placówką w Steinach. Pytana o ocenę zakończonego niedawno trzeciego cyklu wymiany, przyznała, że jest z niej bardzo zadowolona. Międzynarodowe spotkania to nowe doświadczenie nie tylko dla młodzieży, ale także dla nauczycieli i dla rodzin, które pełnią rolę gospodarzy. Uczniowie pełnią rolę ambasadorów swych krajów. Od samego początku tej współpracy młodzi gostynianie świetnie wywiązują się z tej roli. Karol Skowronek zapewnił, że reforma oświaty w Polsce w żaden sposób nie zakłóci przyjętego modelu wymiany. Gostyńska „Jedynka” będzie czekać w maju 2020 roku na kolejną grupę uczniów Nordschule. Coroczne wsparcie dla tej inicjatywy zadeklarowali też uczestniczący w spotkaniu przedstawiciele obu samorządów.
Przed wyjazdem delegacja zapaliła symboliczny znicz na grobie zmarłego przed siedmioma laty Franza Leipolda, inicjatora wznowienia rozpoczętych w latach 70. ubiegłego stulecia kontaktów między Gostyniem a Steinach.

https://gostyn.pl/Gostynski_aniol_na_sluzbie_w_Steinach.html

Strona internetowa gminy Gostyń.
Gmina Gostyń, Rynek 2, 63-800 Gostyń
Kontakt z redakcją: redakcja@gostyn.pl