Facebook
Youtube Fundusze Europejskie

www.gostyn.pl

23 kwietnia 2021

Ekologiczne nowości w miejskiej zieleni

Gostyń dba o miejską zieleń co roku decydując się na nowe nasadzenia roślin. Inwestujemy także w ekologiczne rozwiązania pojawiające się już w innych miastach w Polsce. Jesienią w kilku miejscach Gostynia wysialiśmy łąki kwiatowe, na wiosnę by pomóc ptakom i owadom zamontowaliśmy budki lęgowe oraz hotele dla pożytecznych owadów.

W mieście widać pierwsze, wiosenne efekty nasadzeń cebulek kwiatowych sprzed lat. W wielu punktach Gostynia w trawnikach posadzono żonkile i tulipany. Żonkile już rozkwitły tworząc mini żółte dywany na miejskich trawnikach.

Kontynuując działania ekologiczne gmina kupiła budki lęgowe dla ptaków, które zostały powieszone w różnych częściach miasta – między innymi w plantach, w parku miejskim, czy na ul. Starogostyńskiej. Ustawiono również tzw. hotele dla owadów, które są przeznaczone w głównej mierze dla dzikiej, nie posiadającej żądła pszczoły murarki, ale też innych owadów gniazdujących w szczelinach ściennych oraz biedronek, złotooków i skorków – są to gatunki pożyteczne, zapylające rośliny oraz zwalczające ich szkodniki. Dzięki mieszkańcom hoteli dla owadów wzrasta ilość zapyleń, a przez to ilość plonów. W plantach pojawiły się również poidełka dla ptaków.

Natomiast jesienią w kilku miejscach ustawione zostaną budki dla jeży, które mają za zadanie chronić je przed drapieżnikami oraz zachować optymalne warunki termiczne wewnątrz budki dla tych zwierząt.

https://gostyn.pl/Ekologiczne_nowosci_w_miejskiej_zieleni.html

Strona internetowa gminy Gostyń.
Gmina Gostyń, Rynek 2, 63-800 Gostyń
Kontakt z redakcją: redakcja@gostyn.pl