Facebook
Youtube Fundusze Europejskie

www.gostyn.pl

28 września 2022

Drugi weekend świętogórskiego festiwalu

Trwa 17. edycja Festiwalu Muzyki Oratoryjnej „Musica Sacromontana”. Na najbliższy weekend zaplanowano dwa koncerty.
Drugi festiwalowy weekend rozpocznie się w sobotę 1 października 2022 roku prezentacją muzyki fortepianowej autorstwa urodzonego w Gostyniu XIX-wiecznego kompozytora Alfonsa Szczerbińskiego. Będzie to jednocześnie premiera płyty nagranej w dworku Edmunda Bojanowskiego w Grabonogu przez Julię Kociuban w 2011 roku. Koncert, któremu nadano tytuł „Polonezy wolności”, dedykowany jest Towarzystwu Chrystusowemu dla Polonii Zagranicznej z okazji 90. rocznicy powstania tego zgromadzenia zakonnego, które umacnia więzi z naszymi rodakami rozsianymi po całym świecie. Początek sobotniego koncertu o godzinie 19.00.

Festiwal zakończy się w niedzielę 2 października. Patronem tego wieczoru będzie nie kto inny niż patron współorganizatora imprezy, Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Świętogórskiej – Józef Zeidler, nazywany polskim Mozartem. „Człowiek z nut” – tak zatytułowano koncert, na którego program składać się będą dwa utwory kompozytora ze Świętej Góry: „Roraty” oraz „Litania in G”. „Z roku na rok coraz bardziej poznajemy tajemniczego kompozytora, którego muzyka odnaleziona w klasztornych archiwach stała się głównym powodem powstania naszego Festiwalu. Można więc powiedzieć, że ten wieczór to powrót do źródeł, a powrót ten zawsze zachwyca najbardziej” – napisali organizatorzy w festiwalowej broszurze.
Muzyczne spotkanie z Zeidlerem zaplanowano na godzinę 18.30.

Oba koncerty będą transmitowane w internecie - na stronie www.sacromontana.pl, a także na facebookowym profilu Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Świętogórskiej. Szczegółowy program festiwalu dostępny jest tutaj
Oprócz SMMŚ, festiwal organizują gospodarze, czyli Kongregacja Oratorium św. Filipa Neri w Gostyniu. Przypomnijmy, że – począwszy od pierwszej edycji tej imprezy – do licznego grona mecenasów „Musica Sacromontana” należy także gmina Gostyń.

Plakat festiwalu
Plakat festiwalu

https://gostyn.pl/Drugi_weekend_swietogorskiego_festiwalu.html

Strona internetowa gminy Gostyń.
Gmina Gostyń, Rynek 2, 63-800 Gostyń
Kontakt z redakcją: redakcja@gostyn.pl