Facebook
Youtube Fundusze Europejskie

www.gostyn.pl

24 czerwca 2019

Drezno: Rocznicowa wizyta

W 77. rocznicę ścięcia dwunastu żołnierzy „Czarnego Legionu” gostynianie oddali hołd żołnierzom tej konspiracyjnej organizacji, która działała na naszym terenie w okresie II wojny światowej. W sobotę 22 czerwca 2019 roku gostyńska delegacja, na czele której stał burmistrz Jerzy Kulak, złożyła okazały bukiet kwiatów i zapaliła znicz przy tablicy pamiątkowej na nowym cmentarzu katolickim w niemieckim Dreźnie – mieście, w którym młodych polskich patriotów stracono na gilotynie.
W krótkim wystąpieniu burmistrz nawiązał do aktualnej sytuacji na świecie. „Także dzisiaj ludzie wyrządzają sobie wzajemnie wiele zła, także dzisiaj są wypędzani ze swych ojczyzn, cierpią głód i przeżywają piekło wojny. Wspólnie chcemy tak działać, aby nigdy więcej nie było nienawiści i wojen. Przyszłość czeka na to, abyśmy ją rozsądnie kształtowali. Mamy jedno życie, mamy jeden świat. Chcemy zachować naszą wspólną Europę – Europę bez granic i bez zbrojnych konfliktów” – powiedział Jerzy Kulak.
Głos zabrały również: Eva Jähnigen, zastępca nadburmistrza Drezna ds. ochrony środowiska i gospodarki komunalnej, oraz Ursula Führer, sekretarz generalny Związku Antyfaszystów Saksonii. Obie podkreślały konieczność pamięci o wydarzeniach sprzed lat, ale i nieustannej pracy na rzecz wzmacniania potrzeby porozumienia między narodami.
Wśród uczestników rocznicowej uroczystości obecni byli między innymi także: Zofia Biderman, reprezentująca zarząd gostyńskiego koła Związku Kombatantów Rzeczypospolitej i Byłych Więźniów Politycznych, Maciej Czajka, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, Robert Czub, dyrektor Muzeum w Gostyniu, oraz przedstawiciele drezdeńskich środowisk współpracujących z partnerami z Gostynia: Towarzystwa Niemiecko-Polskiego Saksonii, Związku Antyfaszystów Saksonii, Komitetu Placu Monachijskiego i Towarzystwa na rzecz Wspierania Kościoła Mariackiego w Dreźnie.
Podczas pobytu w stolicy Saksonii członkowie gostyńskiej delegacji przeprowadzili z drezdeńskimi partnerami rozmowy w związku z przygotowaniami do zaplanowanych na grudzień obchodów 80. rocznicy wysiedlenia mieszkańców Wielkopolski, w tym wielu gostynian, do Generalnego Gubernatorstwa. W programie obchodów planowana jest między innymi konferencja poświęcona tragicznym wydarzeniom, ich następstwom i innym przypadkom wypędzeń, jakie mają miejsce także we współczesnym świecie.
Przed powrotem do Gostynia delegacja odwiedziła jeszcze tereny sportowe w drezdeńskim Ostrapark, gdzie młodzi piłkarze Kani uczestniczyli w międzynarodowym turnieju Saxony Cup 2019. Zawodnicy urodzeni w roku 2006 okazali się najlepsi spośród 18 ekip w swojej grupie wiekowej i zdobyli Puchar Saksonii.

https://gostyn.pl/Drezno_Rocznicowa_wizyta_40522.html

Strona internetowa gminy Gostyń.
Gmina Gostyń, Rynek 2, 63-800 Gostyń
Kontakt z redakcją: redakcja@gostyn.pl