Facebook
Youtube Fundusze Europejskie

www.gostyn.pl

14 lutego 2023

Drezno: Białe róże na pomniku Czarnego Legionu

Białe róże pojawiły się w poniedziałek 13 lutego 2023 roku na pomniku "czarnolegionistów" na Nowym Cmentarzu Katolickim w Dreźnie. 78 lat wcześniej miasto to zostało zbombardowane przez lotnictwo alianckie. Mieszkańcy Drezna obchodzą tę rocznicę jako dzień pamięci ofiar wojny, terroru i przemocy. Stąd też hołd oddany 12 gostynianom, członkom Tajnej Organizacji Wojskowej "Czarny Legion", zgilotynowanym przez Niemców w czerwcu 1942 roku na dziedzińcu ówczesnego Sądu Krajowego w Dreźnie.
Biała róża jest symbolem sił demokratycznych zjednoczonych w działaniu przeciwko neonazistowskiemu zagrożeniu w Niemczech. Róże w tym kolorze pojawiły się 13 lutego także w innych miejscach w Dreźnie - wszędzie tam, gdzie spoczywają ofiary wojny i terroru, bądź w miejscach pamięci. Na wspomnianym cmentarzu złożono też kwiaty przy pomniku tzw. "Poznańskiej Piątki", pięciu młodych wychowanków Salezjańskiego Oratorium świętego Jana Bosko w Poznaniu. Podobnie jak "czarnolegioniści", oni także zostali ścięci na drezdeńskiej gilotynie.
Do udziału w uroczystościach na Nowym Cmentarzu Katolickim zachęcały drezdeńczyków dwie organizacje: Fundacja Konrada Adenauera oraz Towarzystwo Niemiecko-Polskie Saksonii. "Mrok i żałoba są tak samo częścią śmierci, jak i życia. 13 lutego to ważny dzień dla społeczności Drezna, ponieważ przypada rocznica zniszczenia dużej części miasta. Nie chcemy jednak tylko upamiętniać ofiar w Dreźnie, ale stworzyć przestrzeń do pamięci o ofiarach wojen, zagłady i nazizmu" - napisała Fundacja w zaproszeniach do udziału w uroczystości. Odczytane zostały wspomnienia, zabrzmiała nastrojowa muzyka. Modlitwę w intencji ofiar odmówił Norbert Büchner, proboszcz Katedry Świętej Trójcy w Dreźnie. Władze samorządowe Drezna reprezentował Jan Donhauser, zastępca nadburmistrza ds. oświaty i młodzieży.
Tego samego dnia wieczorem tysiące mieszkańców Drezna manifestowało swój sprzeciw przeciwko przemocy i apelowało o pokój - ludzie zgromadzeni w centrum miasta chwycili się za ręce tworząc wielokilometrowy łańcuch.

https://gostyn.pl/Drezno_Biale_roze_na_pomniku_Czarnego_Legionu.html

Strona internetowa gminy Gostyń.
Gmina Gostyń, Rynek 2, 63-800 Gostyń
Kontakt z redakcją: redakcja@gostyn.pl