Facebook
Youtube Fundusze Europejskie

www.gostyn.pl

15 października 2020

Co słychać u przyjaciół? Dziś: STEINACH

Pandemia sprawiła, że z programu współpracy z naszymi zagranicznymi partnerami trzeba było w tym roku wykreślić szereg zaplanowanych spotkań. Koronawirus nie sparaliżował jednak kontaktów zdalnych. Wielu gostynian utrzymuje bieżące relacje ze swymi przyjaciółmi z zagranicy – choćby poprzez media społecznościowe. A jak toczy się życie w tym szczególnym okresie w zaprzyjaźnionych gminach? Dzisiaj meldunek z partnerskiego miasta Steinach w niemieckiej Turyngii. W rolę sprawozdawcy wcieliła się dla nas Birgit Müller, tamtejsza pani skarbnik.

*   *   *

Dzień dobry, Drodzy Przyjaciele w Gostyniu,

niemal dokładnie rok temu, 3 października, grupa pracowników naszego ratusza przyjechała na wycieczkę do Waszego miasta i wspaniale spędziła tu czas. Niestety, panująca obecnie na całym świecie pandemia koronawirusa uniemożliwiła nie tylko zaplanowaną na ten rok kolejną wymianę młodzieży między szkołami w naszych miastach, ale także inne spotkania.
Dni spędzone w Gostyniu przed rokiem chętnie wspominamy i jesteśmy bardzo zadowoleni, że mogliśmy u Was być.

Jak na razie Steinach stosunkowo dobrze znosi pandemię. Liczba osób zakażonych była jak dotąd niewielka. Oczywiście, sytuacja nie pozostała bez wpływu na gospodarkę i życie społeczne. Oprócz okresowego zamknięcia szkół i przedszkoli, skutki epidemii szczególnie dotkliwe okazują się dla turystyki. Również oferta kulturalna została zredukowana niemalże całkowicie, były tylko nieliczne wyjątki. Tradycyjny sierpniowy odpust, nasze lokalne święto, zostało zastąpione jednodniowym jarmarkiem, a sympozjum rzeźbiarskie musiało zostać odwołane.
Nawet jeśli zważyć, że aktualnie nasz powiat (Sonneberg) wydaje się być nieco oszczędzany przez pandemię, to jednak wiemy, że jest tylko kwestią czasu, kiedy i u nas liczba osób zakażeń znowu zacznie rosnąć.
Dlatego jesteśmy bardzo ostrożni, bo nikt nie chce, aby powtórzył się lockdown z pierwszego półrocza, który trwał wiele tygodni. Obowiązuje zatem wciąż zasada AHA: Abstand+Hygienie+Atemmaske (czyli DDM: dystans+dezynfekcja+maska) w sklepach, w komunikacji i w innych miejscach publicznych. Jednakże jeśli liczba zakażeń nadal będzie w Niemczech rosła, to z pewnością jeszcze w październiku czekają nas nowe, ostrzejsze zasady postępowania.
Mimo wszystko pozostajemy optymistami i nie zamierzamy dać się pokonać chorobie.
Trzymamy kciuki, aby i u Was zakażenia były absolutnymi wyjątkami, no i aby wskutek wirusa nie ucierpiała sytuacja gospodarcza.

Wszystkiego dobrego! Bądźcie zdrowi! Do zobaczenia wkrótce!

W imieniu samorządu Steinach i naszych mieszkańców
przekazuję Wam serdecznie pozdrowienia

Birgit Müller

Na zdjęciu: jesienny widok na Steinach od strony północnej - sponad postawionego w 1887 roku domku na skale, będącego jednym z symboli uroczo położonego miasteczka. Foto: © Fabian Kirchner

https://gostyn.pl/Co_slychac_u_przyjaciol_STEINACH.html

Strona internetowa gminy Gostyń.
Gmina Gostyń, Rynek 2, 63-800 Gostyń
Kontakt z redakcją: redakcja@gostyn.pl