Facebook
Youtube Fundusze Europejskie

www.gostyn.pl

05 maja 2020

Co dalej z przedszkolami i żłobkami w gminie Gostyń

By zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa w naszym kraju, decyzją polskiego rządu, od 12 marca 2020 roku zostały zawieszone zajęcia w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Władze rządowe pozwoliły na ponowne uruchomienie przedszkoli od środy 6 maja 2020 roku jednak, w trosce o bezpieczeństwo naszych najmłodszych mieszkańców, burmistrz Gostynia Jerzy Kulak wstępny termin otwarcia przedszkoli publicznych i oddziałów przedszkolnych wyznaczył najwcześniej na poniedziałek 18 maja 2020 roku.

Kluczową kwestią jest zapewnienie wszystkim dzieciom bezpiecznych warunków. Ze wstępnych informacji od dyrektorów placówek wynika, że na tę chwilę rodzice ok 17% dzieci zdecydowaliby się na posłanie swoich pociech do przedszkoli. Dlatego po szczegółowej analizie wytycznych Ministerstwa Edukacji Narodowej i Głównego Inspektora Sanitarnego, a także po konsultacjach z dyrektorami przedszkoli miejskich i dyrektorami oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych ponowne otwarcie przedszkoli publicznych nastąpi prawdopodobnie w poniedziałek 18 maja 2020 roku. Najbliższe dni, dla pracowników przedszkoli publicznych, będą czasem na dostosowanie gminnych obiektów do obowiązujących przepisów, tak by dopełnić wszystkich procedur, a tym samym zapewnić możliwie największe bezpieczeństwo w naszych przedszkolach. Samorząd zapewnił już nauczycielkom z gminnych przedszkoli 600 sztuk maseczek ochronnych. Do placówek dotarł właśnie przekazany przez wojewodę płyn do dezynfekcji – łącznie do gminy Gostyń trafiło ponad 450 litrów płynu. W przedszkolach trwają właśnie prace dezynfekujące. Szczegółowe informacje dyrektorzy publicznych przedszkoli przekażą rodzicom w sposób zwyczajowy - za pomocą strony internetowej, dziennika elektronicznego lub innym komunikatorem.

Natomiast o ponownym otwarciu przedszkoli prywatnych decydują ich dyrektorzy. To właśnie do nich należy decyzja od kiedy i na jakich zasadach przedszkola prywatne zostaną ponownie uruchomione. Ze wstępnych informacji wynika, że zdecydowana większość prywatnych żłobków i przedszkoli planuje uruchomienie swoich placówek również 18 maja.

Decyzja władz samorządowych w czasie trwania pandemii prywatne przedszkola i żłobki otrzymywały i otrzymują od gminy pełne dotacje na każde dziecko. Przypomnijmy, że dotacja na dziecko w niepublicznych żłobku wynosi ok 500 zł, a w przedszkolu ok 780 zł.

Wytyczne Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczące otwarcia przedszkoli można znaleźć na stronie https://www.gov.pl/web/edukacja.

https://gostyn.pl/Co_dalej_z_przedszkolami_i_zlobkami_w_gminie_Gostyn.html

Strona internetowa gminy Gostyń.
Gmina Gostyń, Rynek 2, 63-800 Gostyń
Kontakt z redakcją: redakcja@gostyn.pl