Facebook
Youtube Fundusze Europejskie

www.gostyn.pl

25 stycznia 2024

Bezpłatne badania mammograficzne - 16 II

Na piątek 16 lutego 2024 roku zaplanowano w Gostyniu wizytę mammobusa, w którym przeprowadzane będą bezpłatne badania mammograficzne dla kobiet w wieku od 45 do 74 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie miały wykonywanych tego typu badań. Pojazd stał będzie na parkingu przed marketem przemysłowym przy ul. Starogostryńskiej 12

Zapisy na badania prowadzone są pod numerem telefonu: (68)41 41 411 (od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00). Można też zarejestrować się online na stronie www.diagnostyk.pl.

Badanie można wykonać bez żadnego przygotowania. Najlepiej zgłosić się w dwuczęściowym ubraniu. W tym dniu nie powinno się używać dezodorantu, talku, balsamu ani kremu w okolicy górnej połowy ciała.

Podczas badania pierś układana jest na małej podstawce i dociskana plastikową płytką od góry oraz z boku, co pozwala uzyskać dwa obrazy. Ucisk ten trwa zaledwie kilka sekund.

Mammografia może wykryć zmiany od 2 do 4 lat wcześniej, zanim staną się one jawne klinicznie. Naturalny przebieg raka sutka jest zwykle bardzo długi i dlatego uważa się, że rak piersi jest chorobą przewlekłą. Poczynając od pierwszej komórki, która uległa przemianie złośliwej, w większości przypadków guz osiąga średnicę 1 cm w ciągu 7-8 lat. Stała kontrola piersi daje ogromną szansę wykrycia wczesnych zmian i zastosowania leczenia.

Badania prowadzić będzie Niepubliczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Diagnostyk" z Zielonej Góry.

 

https://gostyn.pl/Bezplatne_badania_mammograficzne_44125.html

Strona internetowa gminy Gostyń.
Gmina Gostyń, Rynek 2, 63-800 Gostyń
Kontakt z redakcją: redakcja@gostyn.pl