Facebook
Youtube Fundusze Europejskie

www.gostyn.pl

01 lipca 2021

Bądź EKO! Pij gostyńską kranówkę

Wraz z początkiem lata w Gostyniu pojawiły się nowe urządzania - zdroje wody pitnej nazywane często poidełkami. Nowe urządzenia stanęły w parku na ul. Górnej, w parku przy pl. Karola Marcinkowskiego, w gostyńskim lesie przy Stacji Uzdatniania Wody, na gostyńskim basenie oraz w dwóch budynkach Urzędu Miejskiego w Gostyniu. Każdy może napić się bezdotykowo ze zdroju by ugasić pragnienie, a także napełnić swoją butelkę.

Przy każdym zdroju znajduje się krótka instrukcja obsługi urządzenia, a także informacje o jakości gostyńskiej kranówki.

„Bądź EKO! Pij gostyńską kranówkę” – to hasło zachęcające mieszkańców gminy Gostyń do picia kranówki. Od kilku lat samorząd i Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Gostyniu nakłaniają mieszkańców do używania gostyńskiej kranówki w celach spożywczych. „Dlaczego w kraju, w którym prawie każdy ma w domu dostęp do wysokiej jakości wody, wciąż kupujemy duże ilości wody butelkowanej? Segregujemy śmieci, coraz częściej wybieramy rower zamiast samochodu, coraz rzadziej pakujemy zakupy w jednorazowe torby. Do tych mądrych, ekologicznych zachowań dołączmy jeszcze picie gostyńskiej kranówki. Wybór tej właśnie wody to same korzyści – dla naszego zdrowia, dla domowego budżetu i dla planety” – mówi Dariusz Szymański, prezes ZWiK Sp. z o.o. w Gostyniu.

Kupowanie wody butelkowanej jest nieekonomiczne i niepraktyczne kiedy na wyciągniecie ręki jest gostyńska kranówka z parametrami nieodbiegającymi od wód sprzedawanych w butelkach. Posiada ona minerały, w tym biopierwiastki takie jak wapń  i magnez. Są one bardzo cenne dla naszego organizmu. To właśnie one odpowiadają za osadzający się na dnie czajnika kamień. Przegotowanie wody powoduje ich wytrącenie właśnie w postaci kamienia, co zmiękcza wodę, ale powoduje zubożenie jej składu mineralnego. Dlatego warto pić nieprzegotowaną wodę z kranu. Co ważne, żadne badania naukowe nie potwierdzają hipotezy, jakoby picie wody z kranu powodowało powstawanie kamieni nerkowych czy żółciowych. A dla oszczędności w domowym budżecie picie wody z kranu po prostu się opłaca.

Zadanie zrealizował Wydział Komunikacji Społecznej we współpracy z Zakładem Wodociągów i Kanalizacji w Gostyniu.

https://gostyn.pl/Badz_EKO__Pij_gostynska_kranowke.html

Strona internetowa gminy Gostyń.
Gmina Gostyń, Rynek 2, 63-800 Gostyń
Kontakt z redakcją: redakcja@gostyn.pl