Facebook
Youtube Fundusze Europejskie

www.gostyn.pl

23 października 2019

80. rocznica rozstrzelania 30 obywateli ziemi gostyńskiej

W poniedziałek 21 października 2019 roku odbyły się w Gostyniu uroczystości upamiętniające 80. rocznicę publicznej egzekucji 30 obywateli miasta i okolicy, dokonanej przez Niemców w ramach operacji „Tannenberg”.
Obchody rocznicy rozpoczęły się mszą świętą w gostyńskiej farze w intencji ofiar publicznej egzekucji. Następnie Orkiestra Dęta Miasta i Gminy Gostyń pod batutą Piotra Kaczora, poczty sztandarowe, pododdział honorowy wojska wystawiony z 3. Kresowego dywizjonu przeciwlotniczego dowodzony przez por. Mateusza Kaweckiego oraz liczne delegacje przeszły na Rynek.
Okolicznościowe przemówienia wygłosili: Jerzy Kulak, burmistrz Gostynia, i dr Peter Lames, zastępca nadburmistrza Drezna.
„Stając w prawdzie, w uznaniu winy, w woli przebaczenia, w dążeniu do pojednania Polacy i Niemcy wspólnie składają cześć gostyńskiej elicie, wymordowanej w ramach planowej operacji »Tannenberg«” – mówił Jerzy Kulak. – „Stojąc razem pamiętamy, że wydarzenie, które dziś przywołujemy, było jednym z najważniejszych i najbardziej dramatycznych w całej historii Gostynia. Polegli na gostyńskim rynku byli kwiatem naszej lokalnej wspólnoty i solą naszej ziemi. Przez lata wiedli prym w życiu społecznym, gospodarczym, kulturalnym, politycznym. Stanowili intelektualną i moralną elitę. Byli powiązani rodzinnie i sąsiedzko z większością mieszkańców miasta. Ich straty, mimo upływu lat, nie da się zrekompensować.”
Dr Peter Lames przyznał, że drezdeńczycy zdają sobie sprawę z ogromu cierpień, jakie nazistowskie Niemcy, do których przecież należało także Drezno, zadały Polakom i wielu innym narodom całego świata. „Jesteśmy świadomi winy, którą ponoszą Niemcy” – powiedział. – „Niestety, nie da się cofnąć tych wszystkich zbrodni, takich jak zamordowanie niewinnych ludzi tu, w Gostyniu. Nie wolno nam nigdy zapomnieć o tych ofiarach. Pamięć o ich losie to nasz obowiązek!”
Apel Pamięci odczytała kpt. Kamila Staśkiewicz, po czym oddana została salwa honorowa. Po chwili modlitewnej zadumy, pod Pomnikiem Rozstrzelanych złożone zostały wieńce i wiązanki kwiatów, ustawiono też zapalone znicze. Wspólne odśpiewanie „Roty” zakończyło drugą część uroczystości.
Kolejnym akcentem było odsłonięcie nowego Pomnika Bohaterów Ziemi Gostyńskiej na cmentarzu parafialnym w Gostyniu. Dokonali tego: burmistrz Jerzy Kulak i Maria Bajer, córka rozstrzelanego w 1939 roku Mieczysława Hejnowicza. Okazały monument poświęcił ks. kan. Grzegorz Robaczyk, proboszcz parafii farnej i dziekan dekanatu gostyńskiego.
Następnego dnia wzdłuż nowo wybudowanego odcinka ścieżki rowerowej Gostyń–Kunowo przy ul. Poznańskiej uroczyście posadzono 30 dębów, co symbolicznie nawiązuje do ofiar egzekucji. Trzy dziesiątki dębów tworzą Aleję Pamięci. Pierwsze drzewa zasadzili: poseł Jan Dziedziczak; burmistrz Jerzy Kulak; przedstawiciele rodzin zamordowanych i członkowie gostyńskiego Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych; członkowie delegacji z Drezna; Marcin Maciejewski, pomysłodawca utworzenia Alei Pamięci, w asyście Antoniego Kusia; Karol Skowronek, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Gostyniu w asyście uczniów swej szkoły, a także Natalia Busz, sołtys Kunowa, wraz z Arturem Kasprzakiem, dyrektorem Szkoły Podstawowej w Kunowie, któremu towarzyszyli uczniowie tej szkoły.
Przy pierwszym drzewie umieszczono tabliczkę z napisem: „Aleję dębów posadzono w październiku 2019 roku, w 80. rocznicę rozstrzelania 30 obywateli Gostynia i okolic, by pamięć o Nich trwała na wieki.”

https://gostyn.pl/80__rocznica_rozstrzelania_30_obywateli_ziemi_gostynskiej.html

Strona internetowa gminy Gostyń.
Gmina Gostyń, Rynek 2, 63-800 Gostyń
Kontakt z redakcją: redakcja@gostyn.pl